לכל אחד מגיע את החלק ההוגן שלו.

בבן & ג’ריס, אנו דורשים הרבה מהגלידה שלנו. היא חייבת להיות הרבה מעבר לטעימה – צריך גם לעשות אותה כמו שצריך. בגלל שאין בעולם דבר מתוק יותר מהגינות.

אבל מהו בכלל סחר הוגן? אם תשאלו אותנו, זה פשוט. החקלאים אתם אנו עובדים, עובדים קשה אך תמיד יקבלו מחיר הוגן עבור המוצרים והיבול שלהם. בתמורה, הם מסכימים לנהל את החוות שלהם תוך דאגה לסביבה ולרווחת העובדים. הם נותנים את הלב כדי לתת משהו בחזרה לקהילות שלהם. זה מעגל יפה. אנחנו אוהבים שסחר הוגן מסייע להבטיח שהכלכלה העולמית משרתת אנשים – במקום להיפך.

הכירו שלושה חקלאים גיבורים שעוזרים להפוך את הגלידה שלנו לטעימה – והוגנת !

קפה מעורר השכלה

פליפה אפרן הרננדז גונזלס, קריזאל, האוטוסקו, וראקרוס

????? ???? ?????? ??????, ????? ??? ????????
© ברט סימיסון

פליפה אפרן הוא חקלאי מומחה לקפה שמגדל ומייצר קפה זה 35 שנה (זה כמעט משך הזמן שאנו מייצרים גלידה!). הוא חבר בארגון “האוטוסקו” מאז 1997. מאז שהצטרף לארגון, פליפה הרוויח ישירות מהתכניות החברתיות של סחר הוגן. ביטוח רפואי יכול להיות קשה להשגה בחווה, אבל עכשיו יש לו גישה אליו! כשהוא סבל מאובדן ראייה, התכנית שלו אפשרה לו לעבור ניתוח בעיניים ולהשיב את מאור עיניו. אבל היתרונות של סחר הוגן נמשכים הרבה מעבר לחקלאים שלנו. אחד מבניו של פליפה קיבל מילגה באמצעות תכנית סחר הוגן ממומנת שאפשרה לו להמשיך ללמוד. החינוך הוא הבאזז הטוב ביותר!

בננות בונות מנהיגים

סגונדו באוטיסטה קנייאר אגורטו, לה רוזיטה, אקוודור

????? ?????
דני ואביו, לואיס גמבואה (120 דונם, בננות/קקאו; 50 קופסאות בשבוע), חבר ב”אל גואבו”, ארגון של בננות באישור סחר הוגן מאקוודור. צילום: © אריק סנט פייר

סגונדו קנייאר הפך לאיכר כשהוא וששת אחיו ירשו את החווה של המשפחה שלהם. ב-1999 הם הצטרפו לאגודה של מגדלי בננות בשם “ארגון אגרואיקולוגיקה גוואבה”. עם הרווחים מהבננות שלו המיוצרות בסחר הוגן, הוא יכול לכסות את העלויות של החווה, דיור, מזון וחינוך לילדיו. בנוסף הוא הצליח לגייס מספיק כסף כדי לבנות בית משלו, לקנות מכונית, ולשכור חווה בשטח של תשעה דונמים, שאותה הוא מנהל. אבל זה לא הכול. שלושת הבנים הצעירים עוזרים לו בעבודה החקלאית ועכשיו הוא יכול לספק מקומות עבודה ליותר אנשים בקהילה שלו. לאחרונה הוא נבחר על ידי עמיתיו היצרנים כמנהל של ארגון אגרואיקולוגיקה גוואבה! סחר הוגן לא רק מסייע לתמוך במשפחות ובקהילות – זה גם עוזר לבנות מנהיגים חזקים.

וניל מקרין כוח סולרי

קולה זפאנוס, מערב אוגנדה

????? ????
ג’וזף מבוסה, יו”ר של האגודה לחקלאי וניל מובוקו מורינגה, עומד לפני בית בקהילה שלו אשר נבנה מהכנסות נוספות של סחר הוגן. © סחר הוגן אפריקה

זה התחיל לאט, קולה הפך להיות חקלאי עם 100 צמחי וניל בלבד על חלקת אדמה של שלושה דונמים. צמחים קטנים, כן? אבל בתוך עשר שנים הוא רכש 42.5 דונם נוספים והגדיל את מספר הצמחים ליותר מ-1,800. כשגודל החווה שלו והרווחים שלו גדלו, הוא יכל להעסיק שני עובדים במשרה מלאה, וחמישה עובדים במשרה חלקית. זה נחמד שיש קצת עזרה מחברים. כשמכירות הווניל צמחו, הוא גיוון את יבוליו והוסיף גם קקאו, קפה ובננות. כיום קולה משקיע מחדש את הרווחים של החווה שלו לתוך העסק. בנוסף לתאורה סולארית לביתו, הוא גם תמך בהשכלה של אחיו באוניברסיטה פרטית בעיר הבירה, קמפלה.רעיון כפול ומבריק! עם סחר הוגן, צמיחה עסקית והטבות לקהילה הולכים יד ביד.